Türkiye Yağış Haritası

0

Haritalar coğrafya konularının öğrenilmesinde çok önemli bir materyaldir. Herhangi bir konunun ayrıntılarının harita üzerinde gösterilmesi öğrenmeleri kalıcı hale getirmektedir. Biz de bu amaçla farklı konularda haritalar hazırlayıp herkesin faydalanması için çaba harcıyoruz. Şimdiki haritamız Türkiye yıllık ortalama yağış haritasıdır.

Aşağıdaki tabloda en fazla ve en az yağış alan ilk beş il gösterilmiştir. Yağış verileri Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınmıştır. Veriler değiştikçe tablodaki ve haritadaki değerler güncellenecektir.

En fazla yağış alan illerimiz (mm) En az yağış alan illerimiz (mm)
Rize 2302 Iğdır 216
Giresun 1289 Konya 329
Zonguldak 1216 Karaman 340
Muğla 1208 Niğde 344
Hatay 1164 Aksaray 362

 

 

Tabloya baktığımızda ülkemizde en fazla yağış alan ilimiz yaklaşık 2300 mm ile Rize’dir. Bu değer birçok ilimize düşen yağıştan kat kat fazladır. İkinci sırada 1289 mm yağışla Giresun ilimiz yer almaktadır. Üçüncü sırada ise 1216 mm ile Zonguldak ilimiz gelmektedir. İlk üç ilimizin bulunduğu bölge Karadeniz Bölgesi’dir. Muğla ve Hatay’ın da yağış miktarı fazla olan illerimiz arasında olduğu görülmektedir.

Yağış miktarı en az olan ilimiz belirgin bir farkla Iğdır’dır. Iğdır ilimize yılda ortalama 216 mm yağış düşmektedir. İkinci sırada yer alan Konya’ya ise yılda 329 mm yağış düşmektedir. Konya’yı 340 mm ile Karaman takip etmektedir. Niğde ve Aksaray da yağış miktarı çok az olan illerimiz arasındadır. Iğdır hariç diğer dört ilimiz İç Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır.

Aşağıdaki haritada illerimizin yıllık ortalama yağış miktarının dağılışı gösterilmiştir. Mavi ve tonları en fazla yağış alan yerleri göstermektedir. Haritaya baktığımızda kıyı kesimlerimizde yağış miktarlarının genel olarak fazla olduğu görülmektedir.

Ülkemizin en fazla yağış alan yeri ise Doğu Karadeniz kıyılarıdır. Bu yörenin çok yağış almasında dağların kıyıdan itibaren hemen başlaması, dağların kıyıya paralel uzanması ve yükseltisinin fazla olması etkili olmuştur. Batı Karadeniz, Menteşe Yöresi ve Toroslar da ülkemizin fazla yağış alan yerlerindendir. Bu yerlerde de da dağlar kıyıya paralel uzanmaktadır.

Etrafı dağlarla çevrili olan İç Anadolu Bölgesi, ülkemizin en az yağış alan yerlerindendir. Iğdır ve Malatya ovaları ile Güneydoğu Anadolu’nun güneyi de Türkiye’nin en az yağış alan yerleri arasında bulunmaktadır.

Türkiye Yıllık Ortalama Yağış Haritası

kaynak: mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz