Türkiye Tütün Üretimi Harita 2020

0

İllerimizin Tütün Üretim Miktarı Harita (2020)

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde tarım ürünlerine ait haritaları sizler için hazırlıyoruz. Haritalar sayesinde illerimizdeki tarım ürünlerine ait üretim miktarları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda tarım ürünlerimizden tütün üretimini anlatacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Tütünün ana yurdunun Amerika olduğu, özellikle Kuzey Amerika’da, Meksika’da, ve Haiti’de yerliler tarafından tapınaklarda yakılarak dumanının çekildiği ve tedavi amaçlı kullanıldığı, Amerika’nın keşfinden sonra Kristof Colomb ve arkadaşları tarafından İspanya ve Portekiz’e getirildiği bilinmektedir. Ülkemize ilk tütünün, 1601-1605 yılları arasında İngiliz, Venedik ve İspanyol gemici ve tacirleri tarafından İstanbul yolu ile Osmanlı topraklarına getirildiği bilinmektedir. Önceleri tedavi maksatlı olarak kullanılan bu bitkinin sonralarda keyif verici bir madde olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Tütün bitkisinin yapraklarında zamk, tanen, nişasta ve alkolioit maddeleri bulunur. Tütün; ilaç sektöründe, böcek öldürücü olarak, sigara üretiminde, yağ üretiminde, boya ve sabun sanayisinde ham madde olarak kullanılır.

Ülkemizde tütün üretimi devlet kontrolünde yapılmaktadır. Çünkü kaliteli tütün üretiminin devamlılığı sağlamak ve kalitesiz tütün üretimini engellemek amaçlanmıştır.

Türkiye’nin tütün üretimi kaç tondur?

Ülkemizde 2020 yılında yaklaşık 77 ton tütün üretilmiştir. Çin, Hindistan, Brezilya, ABD ve Endonezya en çok tütün üreten ülkelerdir.

Aşağıdaki tabloda tütün üretimi en fazla ve en az olan iller gösterilmiştir. Tabloya baktığımızda en fazla tütün üretilen ilk üç ilin Adıyaman, Manisa ve Denizli olduğu görülmektedir. Bu illerimiz ülkemizdeki tütün üretiminin yarısından fazlasını karşılamaktadır. Gaziantep, Bursa ve Afyonkarahisar ise tütün üretiminin en az olduğu illerdir. İllerimizin yaklaşık üçte ikisinde tütün üretimi yapılmamaktadır. Bu iller tütün üretimi en az olan illere dahil edilmemiştir.

Tütün üretimi en fazla olan iller Tütün üretimi en az olan iller
İl Üretim (ton) İl Üretim (ton)
Adıyaman 17.301 Gaziantep 2
Manisa 14.248 Bursa 3
Denizli 13.615 Afyonkarahisar 3
Uşak 6886 Osmaniye 6
Batman 4700 Hakkari 7

 

Aşağıdaki haritada ülkemizdeki tütün üretiminin illerimize göre dağılışı verilmiştir. Haritada kırmızı renk ve tonları ile gösterilen illerde tütün üretimi en fazladır. Diğer illerin üretim miktarı renklerle gösterilmiştir. Lejant kısmından bu illerin üretim miktarını bulabilirsiniz.

Tütün Üretiminin İllere Göre Dağılışı

                                                                                                                                         kaynak: www.tuik.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz