Türkiye Kuru Fasulye Üretimi Harita 2020

0

İllerimizin Kuru Fasulye Üretim Miktarı Harita (2020)

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde tarım ürünlerine ait haritaları sizler için hazırlıyoruz. Haritalar sayesinde illerimizdeki tarım ürünlerine ait üretim miktarları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda tarım ürünlerimizden Kuru Fasulye üretimini anlatacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Türkiye’de üretimi yapılan baklagiller içerisinde nohut ve mercimekten sonra en çok üretilen baklagil kuru fasulyedir. Dünyada ise baklagiller içerisinde en fazla yetiştirilen ürün kuru fasulyedir.

Baklagiller familyasına ait türler tüm dünya için çok önemli bitkisel protein kaynağıdır. Baklagiller diğer bitkisel ürünlere kıyasla yüksek protein, düşük yağ, yüksek oranda vitamin ve mineral içermektedir. Hem protein açısından zengin olması hem de ucuz olması dünyada kuru fasulye tüketimini artırmaktadır.

Türkiye’nin kuru fasulye üretimi kaç tondur?

Ülkemizde 2020 yılında  280.000 ton kuru fasulye üretilmiştir. Ülkemizdeki kuru fasulyenin %60’ından fazlası İç Anadolu Bölgesi’nde üretilmektedir. Dünyada en fazla kuru fasulye üreten ülke yaklaşık 6 milyon ton ile Hindistan’dır.  Hindistan’ı yaklaşık 5 milyon ton ile Myanmar takip etmektedir. Bu ülkelerin ardından Brezilya, ABD ve Çin gelmektedir.

Aşağıdaki tabloda kuru fasulye üretimi en fazla ve en az olan iller gösterilmiştir. Tabloya baktığımızda en fazla kuru fasulye üretilen ilk üç ilin Konya, Niğde ve Bitlis olduğu görülmektedir. Bu üç il, ülkemiz kuru fasulye üretiminin %50’sinden fazlasını karşılamaktadır. Kastamonu, Düzce ve Osmaniye ise kuru fasulye üretiminin en az olduğu illerdir. Ardahan, Ağrı, Batman, Kars, Kilis, Mardin, Yalova ve Şanlıurfa’da ise kuru fasulye üretimi yapılmamaktadır. Bu iller kuru fasulye üretimi en az olan illere dahil edilmemiştir.

Kuru fasulye üretimi en fazla olan iller Kuru fasulye üretimi en az olan iller
İl Üretim (ton) İl Üretim (ton)
Konya 62.408 Kastamonu 6
Niğde 58.835 Düzce 8
Bitlis 32.143 Osmaniye 10
Nevşehir 28.303 Gaziantep 18
Karaman 27.518 Siirt 21

 

 

 

Aşağıdaki haritada ülkemizdeki kuru fasulye üretiminin illerimize göre dağılışı verilmiştir. Haritada kırmızı renkle gösterilen illerde kuru fasulye üretimi en fazladır. Diğer illerin üretim miktarı renklerle gösterilmiştir. Lejant kısmından bu illerin üretim miktarını bulabilirsiniz.

Fasulye Üretiminin İllere Göre Dağılışı

                                                                                                                                         kaynak: www.tuik.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz