Türkiye Buğday Üretim Haritası (2020)

0

Buğday, mısır, çeltik (pirinç), arpa, yulaf, darı ve kuş yemi gibi tarım ürünlerine tahıl (hububat) adı verilir. Ülkemizde tarım alanlarının yarıdan fazlasında tahıl tarımı yapılmaktadır.  Tahıllar içerisinde en fazla yetiştirilen tarım ürünü ise buğdaydır.

Temel besin maddelerimizden olan ekmek başta olmak üzere makarna, bisküvi, irmik gibi ürünler buğdaydan elde edilmektedir. Ayrıca kepek ve hayvan yemi olarak da buğday tüketimi yapılmaktadır.

Ülkemizde buğday üretimi karasal iklimin görüldüğü alanlarda daha fazla yapılmaktadır. Çünkü bu alanlarda buğday yetişmesine uygun olan ilkbahar yağışları ve  yaz kuraklığı etkili olmaktadır. Yaz aylarının yağışlı geçtiği Doğu Karadeniz bölgemizde buğday üretimi çok azalmakta veya hiç üretilmemektedir.

Ülkemizde 2020 yılında 20,5 milyon ton buğday üretilmiştir. Tarımda sulama imkânlarının ve gübre kullanımının artırılması ile birlikte buğday üretimin 30-35 milyon tona çıkabileceği öngörülmektedir.

Aşağıdaki tabloda buğday üretimi en fazla ve en az olan iller gösterilmiştir. Tabloya baktığımızda en fazla buğday üretilen ilk üç ilin Konya, Şanlıurfa ve Diyarbakır olduğu görülmektedir. Rize ve Trabzon illerimizde ise buğday üretiminin olmadığı görülmektedir. Bu durumun sebebi yaz yağışlarının bu illerimizde fazla olmasından dolayıdır.

Buğday üretimi en fazla olan iller Buğday üretimi en az olan iller
İl Üretim (ton) İl Üretim (ton)
Konya 1.920.700 Yalova 5146
Şanlıurfa 1.538.904 Düzce 2630
Diyarbakır 1.007.508 Artvin 203
Ankara 974.528 Rize 0
Tekirdağ 769.915 Trabzon 0

 

 

 

Aşağıdaki haritada ülkemizdeki buğday üretiminin illerimize göre dağılışı verilmiştir. Haritada kırmızı renkle gösterilen illerde buğday üretimi en fazladır. Diğer illerin üretim miktarı renklerle gösterilmiştir. Lejant kısmından bu illerin üretim miktarını bulabilirsiniz. Aşağıdaki haritanın daha net görselini pdf formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız. İyi çalışmalar dilerim.

Buğday Üretiminin İllere Göre Dağılışı

                                                                                                                                         kaynak: www.tuik.gov.tr

pdf indir

Yazar Hakkında

Cevap Yaz