Türkiye Soya Fasulyesi Üretimi Harita 2020

0

İllerimizin Soya Fasulyesi Üretim Miktarı Harita (2020)

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde tarım ürünlerine ait haritaları sizler için hazırlıyoruz. Haritalar sayesinde illerimizdeki tarım ürünlerine ait üretim miktarları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda tarım ürünlerimizden Soya Fasulyesi üretimini anlatacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Anavatanı Uzakdoğu ülkeleri olan soya fasulyesi, ülkemizde 1930’lu yıllarda yetiştirilmeye başlanmıştır. Başlangıçta sadece Karadeniz Bölgesi’nde üretimi yapılan bu ürün zamanla diğer bölgelere de yayılmış ve ekim alanı genişlemiştir. Günümüzde ise Çukurova ve çevresinde üretimi yaygındır.

Soyanın yağı çıkarıldıktan sonra kalan unu ya da küspesi proteince çok zengindir. Bundan dolayı gıda sanayisinde sıkça kullanılır. Soya tohumlarında % 40 oranında protein, %20 oranında da yağ bulunur. Dünya’da en fazla üretilen ve tüketilen yağ, soya yağıdır. Ayrıca yem sanayisinde en fazla kullanılan hammadde yine soya küspesidir.

Türkiye’nin Soya Fasulyesi üretimi kaç tondur?

Ülkemizde 2020 yılında yaklaşık 155.000 ton Soya Fasulyesi üretilmiştir. Ülkemizdeki Soya Fasulyesi üretiminin %90’ndan fazlasını Akdeniz Bölgesi’ndeki iller karşılamaktadır. Dünyada en fazla Soya Fasulyesi üreten ülke  ABD’dir. Bu ülkeyi Brezilya, Arjantin ve Çin takip etmektedir.

Aşağıdaki tabloda Soya Fasulyesi üretimi en fazla ve en az olan iller gösterilmiştir. Tabloya baktığımızda en fazla Soya Fasulyesi üretilen ilk üç ilin Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Adana, Mersin ve Osmaniye olduğu görülmektedir. Bu üç il, ülkemiz Soya Fasulyesi üretiminin %90’dan fazlasını karşılamaktadır. Balıkesir, Yozgat ve Bursa ise Soya Fasulyesi üretiminin en az olduğu illerdir. Ülkemizdeki illerin yarısından fazlasında Soya Fasulyesi üretimi yapılmamaktadır. Bu iller Soya Fasulyesi üretimi en az olan illere dahil edilmemiştir.

Soya Fasulyesi üretimi en fazla olan iller Soya Fasulyesi üretimi en az olan iller
İl Üretim (ton) İl Üretim (ton)
Adana 98.596 Balıkesir 2
Mersin 33.580 Yozgat 3
Osmaniye 8764 Bursa 5
Samsun 6100 Burdur 6
K.Maraş 4886 Eskişehir 9

 

 

 

Aşağıdaki haritada ülkemizdeki Soya Fasulyesi üretiminin illerimize göre dağılışı verilmiştir. Haritada kırmızı renkle gösterilen illerde Soya Fasulyesi üretimi en fazladır. Diğer illerin üretim miktarı renklerle gösterilmiştir. Lejant kısmından bu illerin üretim miktarını bulabilirsiniz.

Soya Fasulyesi Üretiminin İllere Göre Dağılışı

kaynak: www.tuik.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz