Türkiye Nohut Üretimi Harita 2020

0

İllerimizin Nohut Üretim Miktarı Harita (2020)

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde tarım ürünlerine ait haritaları sizler için hazırlıyoruz. Haritalar sayesinde illerimizdeki tarım ürünlerine ait üretim miktarları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda tarım ürünlerimizden nohut üretimini anlatacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Türkiye’de üretimi yapılan baklagiller içerisinde en fazla yetiştirilen ürün nohuttur. Nohut, başta Uzak Doğu, Yakın Doğu, Akdeniz, Güney Amerika ve Orta Amerika ülkeleri olmak üzere çok eski tarihlerden itibaren kültüre alınan bir tarım ürünüdür.

Baklagiller familyasına ait türler tüm dünya için çok önemli bitkisel protein kaynağıdır. Nohut, insan beslenmesi başta olmak üzere, hayvan beslenmesinde ve yeşil gübrelemede kullanılan bir baklagil türüdür. Nohut yüksek oranda selüloz ve kalsiyum barındırdığı için insanlar için önemli bir besin maddesidir. Ayrıca sap ve samanı hayvanlar için de besleyici bir üründür.

Türkiye’nin nohut üretimi kaç tondur?

Ülkemizde 2020 yılında  630.000 ton nohut üretilmiştir. Dünyada en fazla nohut üreten ülke yaklaşık 11 milyon ton ile Hindistan’dır. Hindistan bu üretimi ile dünya nohut üretiminin %60’ından fazlasını karşılamaktadır. Hindistan’ı 1 milyon ton ile Avusturalya takip etmektedir. Bu ülkelerin ardından Türkiye, Rusya ve ABD gelmektedir.

Aşağıdaki tabloda nohut üretimi en fazla ve en az olan iller gösterilmiştir. Tabloya baktığımızda en fazla nohut üretilen ilk üç ilin Ankara, Yozgat ve Kırşehir olduğu görülmektedir. Bu üç il ülkemiz nohut ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılamaktadır. Bartın, Zonguldak ve Ordu ise nohut üretiminin en az olduğu illerdir. Yalova, Trabzon, Rize, Düzce, Artvin ve Ardahan’da nohut üretimi yapılmamaktadır. Bu iller nohut üretimi en az olan illere dahil edilmemiştir.

Nohut üretimi en fazla olan iller Nohut üretimi en az olan iller
İl Üretim (ton) İl Üretim (ton)
Ankara 93.476 Kars 1
Yozgat 86.417 Kastamonu 2
Kırşehir 77.687 Ordu 3
Konya 50112 Zonguldak 6
Adıyaman 37791 Bartın 7

 

 

Aşağıdaki haritada ülkemizdeki nohut üretiminin illerimize göre dağılışı verilmiştir. Haritada kırmızı renk ve tonları ile gösterilen illerde nohut üretimi en fazladır. Diğer illerin üretim miktarı renklerle gösterilmiştir. Lejant kısmından bu illerin üretim miktarını bulabilirsiniz.

Nohut Üretiminin İllere Göre Dağılışı

                                                                                                                                         kaynak: www.tuik.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz