Türkiye Kırmızı Mercimek Üretimi Harita

0

İllerimizin Kırmızı Mercimek Üretim Miktarı Harita (2020)

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde tarım ürünlerine ait haritaları sizler için hazırlıyoruz. Haritalar sayesinde illerimizdeki tarım ürünlerine ait üretim miktarları hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda tarım ürünlerimizden kırmızı mercimek üretimini anlatacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Türkiye’de üretimi yapılan 9 çeşit kuru baklagilden en fazla yetiştirilenleri nohut, kuru fasulye ve mercimektir. Baklagiller familyasına ait türler tüm dünya için çok önemli bitkisel protein kaynağıdır. Baklagiller, besin değerleri bakımından zengin olmasının yanı sıra samanının besleme değerinin yüksek olması nedeniyle hayvan beslemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Dünyada insan beslenmesindeki bitkisel proteinlerin %22’sinin, karbonhidratların %7’sinin, hayvan beslenmesindeki proteinlerin %38’inin ve karbonhidratların %5’inin yemeklik baklagillerden sağlandığı belirtilmektedir.

Baklagiller diğer gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de pek çok ailenin günlük tüketiminde önemli yere sahiptir. Baklagiller içerisinde kırmızı mercimek üretimi nohuttan sonra ikinci sıra yer almaktadır. Kırmızı mercimek başta çorba olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Türkiye’de kişi başına kırmızı mercimek tüketimi yılda ortalama 4-5 kg’dır.

Türkiye’nin kırmızı mercimek üretimi kaç tondur?

Ülkemizde 2020 yılında yaklaşık 328.000 ton kırmızı mercimek üretilmiştir. Dünyada en fazla mercimek üreten ülke yaklaşık 2 milyon ton ile Kanada’dır. Kanada’yı Hindistan, ABD, Türkiye ve Avusturalya takip etmektedir.

Aşağıdaki tabloda kırmızı mercimek üretimi en fazla ve en az olan iller gösterilmiştir. Tabloya baktığımızda en fazla kırmızı mercimek üretilen ilk üç ilin Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin olduğu görülmektedir. Şanlıurfa ve Diyarbakır ülkemiz kırmızı mercimek üretiminin yaklaşık %60’ını karşılamaktadır. Bingöl, Kütahya ve Eskişehir ise kırmızı mercimek üretiminin en az olduğu illerdir. İllerimizin yaklaşık üçte ikisinde kırmızı mercimek üretimi yapılmamaktadır. Bu iller kırmızı mercimek üretimi en az olan illere dahil edilmemiştir.

Kırmızı mercimek üretimi en fazla olan iller Kırmızı mercimek üretimi en az olan iller
İl Üretim (ton) İl Üretim (ton)
Şanlıurfa 104.010 Bingöl 1
Diyarbakır 97.461 Kütahya 3
Mardin 31.230 Eskişehir 8
Batman 28.001 Erzincan 8
Şırnak 22.396 Muş 10

 

 

Aşağıdaki haritada ülkemizdeki kırmızı mercimek üretiminin illerimize göre dağılışı verilmiştir. Haritada kırmızı renk ve tonları ile gösterilen illerde kırmızı mercimek üretimi en fazladır. Diğer illerin üretim miktarı renklerle gösterilmiştir. Lejant kısmından bu illerin üretim miktarını bulabilirsiniz.

Kırmızı Mercimek Üretiminin İllere Göre Dağılışı

                                                                                                                                         kaynak: www.tuik.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz