Türkiye Ortalama Güneşlenme Süresi Harita

0

Türkiye Yıllık Ortalama Güneşlenme Süresi Haritası

Haritalar coğrafya konularının öğrenilmesinde çok önemli bir materyaldir. Herhangi bir konunun ayrıntılarının harita üzerinde gösterilmesi öğrenmeleri kalıcı hale getirmektedir. Biz de Coğrafya Hocası ailesi olarak farklı konularda haritalar hazırlayıp herkesin faydalanması için çaba harcıyoruz. Şimdiki haritamız Türkiye’nin yıllık ortalama güneşlenme süresi haritasıdır.

Dünya Meteoroloji Örgütü’nün tanımına göre güneşlenme süresi; belirli bir zaman aralığında birim alana ulaşan doğrudan güneş radyasyonunun 120 W/m2 yi geçtiği sürelerin toplamıdır. Güneşlenme süresi meteoroloji istasyonlarında helyograf adı verilen aletle ölçülür. Bu alet güneş ışınlarının süresini veya günün ne kadar kısmının güneşli geçtiğini kaydetmektedir.

Güneşlenme süresini bulutluluk, nem, yağış, basınç, rüzgar hızı, sıcaklık, yeryüzü şekilleri gibi faktörler etkilemektedir. Güneşlenme süresinde enlemin etkisi çok büyüktür. Ülkemizde enlem etkisinden dolayı genel olarak güney bölgelerinden kuzey bölgelerine doğru güneşlenme süresi azalmaktadır.

Aşağıdaki tabloda illerimizin yıllık ortalama güneşlenme süresinin en yüksek ve en düşük olduğu bazı iller gösterilmiştir. Bu veriler Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınmıştır. Veriler güncellendikçe tablodaki ve haritadaki değerler güncellenecektir.

Güneşlenme Süresi En Yüksek Olan İller Güneşlenme Süresi En Düşük Olan İller
Antalya 8,2 saat Giresun 2,8 saat
İzmir 8,1 saat Rize 4,2 saat
Mardin 8,1 saat Trabzon 4,5 saat
Şanlıurfa 8,1 saat Ordu 4,5 saat
Diyarbakır 7,9 saat Artvin 4,9 saat
Karaman 7,9 saat Düzce 5,1 saat
Van 7,9 saat Samsun 5,3 saat

 

 

 

Ülkemizde yıllık ortalama güneşlenme süresinin en yüksek olduğu yer günlük ortalama 8,2 saat ile Antalya ilimizdir. Antalya ilimizi 8,1 saat ile İzmir, Mardin ve Şanlıurfa illeri takip etmektedir. Güneşlenme süresinin en düşük olduğu yer günlük ortalama 2,8 saat ile Giresun ilimizdir. Bu değer birçok ilimizin güneşlenme süresinin yarısından bile azdır. Giresun’u 4,2 saat ile Rize ve 4,5 saat ile Trabzon ve Ordu takip etmektedir. Güneşlenme süresi en az olan illerimizin birçoğu Karadeniz Bölgesi’nde yer almaktadır. Bu durum iklimle doğrudan bağlantılıdır.

Aşağıdaki haritada yıllık ortalama güneşlenme süresi renklerle gösterilmiştir. Renk kırmızıya doğru yaklaştıkça güneşlenme süresi artmaktadır. Mavi renk ve tonları ise ortalama güneşlenme süresinin düşük olduğu illeri göstermektedir. Haritanın lejant kısmından illerin ortalama güneşlenme sürelerini görebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Türkiye Yıllık Ortalama Güneşlenme Süresi Harita

kaynak: mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz