Türkiye’nin Toprak Tipleri Slayt

27

Türkiye’nin Toprak Tipleri Slaytı

Sevgili arkadaşlar 10. sınıf Coğrafya dersi konusu olan Türkiye’nin Toprak Tipleri slaytımızı ders kitaplarından yararlanarak hazırladık. Slaytımız yüksek kalite ve konuya uygun bol görsel içermekte olup kapsamlıdır. Konu Etkinliklerinin çözümleri ve konu ile ilgili çıkmış YKS soruları ve çözümleri de yer almaktadır. Sunuyu aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. iyi çalışmalar.
9 Mb Boyutu olup 42 Sayfadan oluşuyor.

Slayt İçeriği:
Türkiye’nin toprak tipleri
Türkiye’deki zonal topraklar
Türkiye’deki intrazonal topraklar
Türkiye’deki azonal topraklar
Türkiye’de toprak kullanımı
Türkiye’de toprak erozyonu
Konu ile ilgili çıkmış sorular

Bu Slaytla;
• Türkiye’deki toprak tiplerini ve toprakların dağılışında etkili olan faktörleri,
• Türkiye topraklarının hangi amaçlarla kullanıldığını, öğreneceksiniz.

Türkiye'nin Toprak Tipleri

 

indir

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

27 yorum

 1. Hocam merhaba adım murat. Slaytlar için çok teşekkür ederim emeğinize sağlık. Slaytlar da biraz daha fazla görsel olsa çok daha iyi olur çözünürlüğü yüksek fotoğraflar özellikle. Birde kısa videolar eklerseniz slaytlara daha ilgi çekici olur örneğin tsunami işlerken videosu olsa yada heyelan, yada hayvancılık konusu işlenirken dünyadaki değişik cinsleri mesela. son olarak sunu sonunda çıkmış sorular da koyabilirsiniz.
  kolay gelsin

  • Murat hocam öncelikle önerileriniz için biz çok teşekkür ederiz. Değerli hocalarımızın yorumlarını her zaman dikkate alıyoruz. Slaytlarımızda genellikle kaliteli ve çok resim eklemeye çalışıyoruz. Ama slayt çok uzun olmasın diye fazla resim eklemekten kaçınıyoruz. Konunun özelliğine göre bazen resim sayısı az olabiliyor. Video ekleme konusunda size katılıyorum bazı slaytlarımıza video eklememiz lazım. Çıkmış soruları bazı slaytlarmızda ekledik fakat slaytlarımızı hazırlarken çok zaman harcıyoruz o yüzden çıkmış soruları eklemeye fırsatımız olmadı. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında sizin bu önerilerinizi dikkate alıp slaytlarımızı daha kaliteli yapmaya çalışacağız. İyi akşamlar diliyoruz hocam. Yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz.

   • Fotoğraflar ve videolar olmasa yada etkinlik öğrenciler çabuk sıkılıyor. Fotoğrafı yada videoyu görünce ilgisi artıyor derse. Öğrenciye kalsa hocam başka video yok mu foto yok mu:)

    • Haklısınız Murat hocam. Öğrencilere sürekli aynı yöntemle ders işlemek sıkıcı olabiliyor. Slaytın yanında ebadan video indirip izletebilirsiniz. Slaytlarımızda daha çok resime yer vermeye çalışacağız. Teşekkür ederiz yorumunuz ve öneriniz için.

 2. Elinize emeğinize sağlık burdan alıp derslerimizde üzerine ekleyerek kullanıyoruz..çok çok sağolun

 3. Hocam toprağın özellikleri belirtilirken siyah zemin olmamış sanki mehmet ali hocanın slaytından bakarsanız daha iyi anlarsınız(Yeni slaytları kendi sitesinden) beyaz zemin ve yanında toprağın fotosu olsa daha iyi olur sanki. iyi çalışmalar

  • Murat hocam özellikle resimlerin büyük ve kaliteli olmasına dikkat etmeye çalışıyoruz. O yüzden tam ekran şeklinde toprak resimlerini eklemeye çalıştık. Slaytlarımızda arka plan olarak siyah renk kullanıyoruz. Bazen slaytın durumuna göre renklerde değişiklik yapabiliriz. Teşekkür ederiz öneriniz için. Size de iyi çalışmalar diliyoruz.

  • Merhaba Ayhan konu testlerini yayınlamaya devam ediyoruz ancak malumunuz baya bir yoğunluk var yetiştirmekte zorluk oluyor kısa zamanda ekleyeceğiz.

 4. ibrahim halil -

  Hocam Merhaba;
  öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim slaytlar oldukça güzel ve açıklayıcı, görsel olarak, uygulama olarak gayet güzel. derslerimde kullanıyorum hocam gayet verimli oluyor.

 5. Merhaba İbrahim Halil hocam. Slaytlarımızın derslerde sizlere ve öğrencilere faydalı olmasına sevindim. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Eleştiri ve isteklerinizi bize iletebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.

 6. Selamun aleyküm. Slaytları hazırlayan, emeği geçen değerli hocalarım Allah sizden razı olsun. Öğrencilerime ve Coğrafya öğretmeni arkadaşlarıma da tavsiye ediyorum. Gerçekten çok kaliteli slaytlar hazırlıyorsunuz. Slayt sonlarındaki sorular, etkinlikler çok faydalı oluyor. Size teşekkür etmesem vicdanım rahat olmazdı. Hakkınızı helal edin . Allah yardımcınız olsun

  • Biz teşekkür ederiz güzel yorumunuz için hocam. Hakkımız varsa helal olsun.Her zaman yorum ve eleştirilerinizi bekliyoruz. İyi çalışmalar dileriz.

 7. hocam öncelikle emekleriniz için teşekkürler. Toprak oluşumu için gerekli şartlar, toprağın horizonları ve toprak sınıflandırmasını ele almamışsınız. Belki meb öyle almıştır diye düşündüm ama müfredatta geçiyor.

  • Merhaba Özgür. Yeryüzündeki topraklar konusunu anlatırken Toprak oluşumu için gerekli şartlar, toprağın horizonları ve toprak sınıflandırması konularını anlatıyoruz zaten. Sonrasında Ülkemizde görülen topraklar konusunda yeniden bir daha niye anlatılsın ki? İkinci kez aynı konuyu vermek zaman kaybı olacaktır.

 8. DEĞERLİ HOCAM MÜTHİŞ BİR EMEK VE ESERLER ORTYA KOYUYORSUNUZ ÖĞRENCİLERİMİZDEN DUA ALIYORSUNUZ…
  EMEKLERİNİZE SAĞLIK
  ANCSAK 12. SINIF ARŞİVİ BİRAZ YETERSİZ GİBİ BU KADEMEDE SLAYTLARINIZI ARTIRSANIZ DAHA ÇAK İSTİFADE EDECEĞİZ…. SAYGILAR

  • Merhaba İbrahim. Değerli mesajınız için teşekkür ederiz. Bu yıl 12. sınıfların müfredatına yönelik slaytlarımızı güncelleyeceğiz. iyi çalışmalar

Cevap Yaz