Sıcaklık Testi

20

Yenilenen müfredat ve ders kitabına uygun 9. Sınıf Coğrafya Sıcaklık Testi. Testimiz I. Ünite: Doğal Sistemler içinde 5. Bölüm: İklim elemanlarından Sıcaklık, konusunu içerir. Testlerimiz Pdf halinde hazırlanmıştır. İyi çalışmalar.

 

Sıcaklık Testi

9. Sınıf Coğrafya Sıcaklık -1 Testi indir

9. Sınıf Coğrafya Sıcaklık -2 Testi indir

9. Sınıf Coğrafya Sıcaklık -3 Testi indir

9. Sınıf Coğrafya Sıcaklık -4 Testi indir

9. Sınıf Coğrafya Sıcaklık Testi Cevap Anahtarı indir

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

20 yorum

  • Merhaba Coğrafyacı bahsettiğiniz sayfa bilgi yazısı PDF oluşturulurken açıklama kısmına yazılan yanlış bilgiden kaynaklanıyor. Düzelttik. uyarınız için teşekkür ederiz. Cevap anahtarında sıkıntı yok.

 1. İyi günler,Sayın hocam: 31 Numaralı testin 14.sorusunda hata var sanırım.Bi göz atabilir misiniz? Teşekkürler,bu arada sorular muazzam.

 2. Sayın hocam, test 34’teki 21.soruda hatamı var,ben mi anlamadım soruyu yoksa? Hata yoksa bana kritik noktasını anlatır mısınız o sorunun?
  Teşekkürler

  • Merhaba Savaş. Test 34’te 21. soru yok malesef testimiz 13 soruluk. Galiba yanlış baktınız tekrar kontrol edip yazarsanız yardımcı olmaya çalışacağım.

 3. Sayın hocam,19. testin 5.sorusunda mantık hatası var şöyleki: Soruda Ankara’da Güneşin gün içindeki konumu vermiş, şıklarda bu durumun sonuçlarından olmayan şıkkı istemiş.Peki Ankara’da deniz varmı ki meltem rüzgarı oluşsun?(normalde cevap doğru e şıkkı)

  • Merhaba Kafalar. Bahsettiğin soruda rüzgarların etkisinden bahsedilmiş ve bir koordinat düzlemi verilmiş. Koordinat düzlemine baktığımız zaman verilen paralellerin aşağı doğru sayısal olarak büyüdüğünü görebiliyoruz. O halde bu verilen koordinat düzlemine göre bu bölge Güney Yarım Kürede yer alıyor. Güney yarım kürede yukarıdan yani kuzeyden gelen rüzgar sıcaklığı artırır çünkü Ekvator civarından gelmektedir. Aşağıdan gelen rüzgar ise güney kutbundan gelmektedir bu rüzgarda soğuk karakterli olup sıcaklığı düşürür diye yorumlayacağız. Soruyu bu şekilde çözmeliydin. iyi çalışmalar

  • Merhaba Batuhan. 21 haziranda güneş ışınları Yengeç Dönencesi’ne dik açı ile gelir. Haritada verilen yerde III numara ile gösterilen yerde sıcaklığın daha yüksek olduğu belirtilmiş. Yani bu bölgenin kuzeyi güneş ışınlarını daha iyi almakta. O yüzden bu yerin Oğlak Dönencesi’nin güneyinde yer alması gerekiyor. Seçeneklere baktığımızda 51 kuzey paraleli bu bölgenin kuzeyinde yer aldığı için cevap oluyor.

Cevap Yaz