Jeolojik Zamanlar ve Türkiye’nin Jeolojik Oluşumu Slaytı

19

Jeolojik Zamanlar ve Türkiye’nin Jeolojik Oluşumu Slaytı 2021-2022

Coğrafya Hocası ailesi olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde bütün sınıflara ait slaytları sizler için hazırlayıp paylaşıyoruz. Slaytlar; içerisindeki görseller, etkinlikler, haritalar, testler aracılığıyla öğrencilerde kalıcı öğrenmelerin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca slaytlarımızda çıkmış YKS sorularını ekledik. Bu sayfamızda 10. sınıf konulardan Jeolojik Zamanlar ve Türkiye’nin Jeolojik Oluşumu Slaytını paylaşacağız. Bu konuya ünitelendirilmiş yıllık plana göre 13-17 Eylül 2021 tarihleri arasında 2 ders saati zaman ayrılmıştır. İyi çalışmalar dilerim.

Slaytta hangi kazanımlar yer almaktadır?

Slayt hazırlanırken Ortaöğretim Coğrafya Dersi Öğretim Programındaki kazanımlar ve ders kitabındaki içerikler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu slaytımızın ilgili olduğu kazanım aşağıda verilmiştir.

Kazanım: 10.1.2. Jeolojik zamanların özelliklerini tektonik olaylarla ilişkilendirerek açıklar.

Slaytımızın boyutu 8 mb olup 29 sayfadan oluşmaktadır.

Slayt İçeriği:
• Jeolojik Zamanlar
• Paleozoyik (I. Jeolojik Zaman)
• Mesozoyik (II. Jeolojik Zaman)
• Senozoyik (III. Jeolojik Zaman)
• Türkiye’nin Jeolojik Geçmişi
•  Konu ile ilgili çıkmış sorular

Bu Slaytla;
• Jeolojik zaman cetveli ile Dünya’nın geçirdiği evreleri
• Ülkemizde jeolojik zamanlar boyunca meydana gelen değişimleri öğreneceksiniz.

Jeolojik Zamanlar slayt
indir
Slayt hazırlanırken yararlanılan kaynaklar: Meb Coğrafya 10 Ders Kitabı 2019, Gün Yayıncılık Coğrafya 10 Ders Kitabı 2019

Aşağıdaki önceki slayt görseline tıklayarak bir önceki konuya ait olan Dünya’nın Tektonik Oluşumu Slaytına ulaşabilirsiniz.
Ayrıca sonraki slayt görseline tıklayarak bir sonraki konuya ait olan İç Kuvvetler Slaytına ulaşabilirsiniz.

    Önceki Slayt                                     Sonraki Slayt

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

19 yorum

 1. Sayın hocam;
  Sitenizden bir coğrafya öğretmeni olarak çok faydalanıyorum ve özellikle slaytlarınızı sınıf ortamında gösteriyorum.. özellikle kitapla uyumlu, kitaptaki uygulamaları da içeren şekilde olanları çok işimize yarıyor..elinizine emeğinize sağlık.

  • Derya hocam meslektaşlarımızdan bu şekilde güzel dönütler almak bizi mutlu ediyor. Slaytların derslere katkı sağlaması öğrencilerimize faydalı olması bizim için çok değerli. iyi çalışmalar dileriz.

 2. SEMİH DOĞAN -

  Çok teşekkürler öğrencilerimizin çok hoşuna gidiyor bu sunumlar.Biraz daha erken yayınlama imkanımız var mı aceba sunumları mesela planda bu hafta bu konu bitti.tekrardan emeğinize sağlık

  • Biz teşekkür ederiz yorumunuz için Semih DOĞAN hocam. 9-10-11-12 sınıfları slaytlarının hepsini tekrar hazırladığımız için yetiştirmekte zorlanıyoruz hocam. Yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yeni slaytlarımız biter bitmez paylaşırız hocam. İyi çalışmalar dileriz.

 3. Yakup Turkuaz -

  2018’de paylaştığınız bir versiyonu vardı da, onu gönderme (link de olabilir) şansınız mevcut mu rica etsem?

 4. Eren Coşkun -

  Merhaba hocam, 3 yıldır sunumlarınızı kullanıyorum. Gerçekten çok güzel ve içerikleri çok yararlı. Sayenizde güzel coğrafya dersimizi daha zevki ve renkli anlatabiliyoruz. Her şey için teşekkür ederim, hakkınızı helal edin 🙂

  • Sayın Eren ÇOŞKUN hocam rica ederiz. Yorumunuz için biz teşekkür ederiz. Yorum ve eleştirilerinizi her zaman görmek isteriz. İyi çalışmalar hocam.

 5. Şeref KORKMAZ -

  Elinize, emeğinize sağlık hocam. Çalışmalarınızdan çok istifade ediyorum. Slaytlarınızla dersimiz daha zevkli ve eğlenceli geçiyor. Öğrencilerin konuyu daha iyi kavramalarına yardımcı oluyor. Bu durumda beni çok mutlu ediyor. Çok teşekkür ediyorum. Başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim. Allah’a emanet olun.

  • Merhaba Şeref hocam. Güzel yorumunuz için teşekkür ediyoruz. Elimizden geldiğince öğrencilerimize ve zümrelerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. İyi günler.

 6. Sena Işık -

  Hızlı ve özetli açıklamalara ihtiyaç duyan bir öğrenci olarak uzaktan eğitimi benim için daha kolay hale getirdiğinizi söylemek isterim. Bu sunumlardaki açıklamaları defterime yazarak hem ders çalışmış hem de özet geçirmiş oluyorum. Yazılarını kısa ve değerli tutmayı seven bir öğrenci olarak bu slaytları hazine olarak görüyorum. Emeğiniz için teşekkürlerimi sunarım.

  • Güzel yorumunun için teşekkür ederiz Sena IŞIK. Sizlere yardımcı olmak bizleri mutlu ediyor. Diğer slaytlarımızı, konu anlatımlarımızı ve testlerimizi de kullanmanı tavsiye ederim. Soruların olursa mesaj bölümünden atabilirsin. Başarılar dilerim.

 7. Hocam valla bende bir sorun mu var bilmiyorum ama sadece sizin slaytlardan coğrafya anlayabiliyorum. Valla sağolun varolun

  • Yorumun için teşekkür ederiz Gül. Slaytlarda bol görsel kullanıyoruz. Belki bu yüzden aklında daha kalıcı oluyordur konular. Derslerinde başarılar dilerim.

Cevap Yaz