Dünya’nın Tektonik Oluşumu Slayt

52

Dünya’nın Tektonik Oluşumu Slaytı

Coğrafya Hocası ailesi olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde bütün sınıflara ait slaytları sizler için hazırlayıp paylaşıyoruz. Slaytlar; içerisindeki görseller, etkinlikler, haritalar, testler aracılığıyla öğrencilerde kalıcı öğrenmelerin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca slaytlarımızda çıkmış YKS sorularını ekledik. Bu sayfamızda 10. sınıf konulardan Dünya’nın Tektonik Oluşumu Slaytını paylaşacağız. Bu konuya ünitelendirilmiş yıllık plana göre 6-10 Eylül 2021 tarihleri arasında 2 ders saati zaman ayrılmıştır. İyi çalışmalar dilerim.

Slaytta hangi kazanımlar yer almaktadır?

Slayt hazırlanırken Ortaöğretim Coğrafya Dersi Öğretim Programındaki kazanımlar ve ders kitabındaki içerikler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu slaytımızın ilgili olduğu kazanım aşağıda verilmiştir.

Kazanım: 10.1.1. Dünya’nın tektonik oluşumunu açıklar.

Slaytımızın boyutu 10 mb olup 46 sayfadan oluşmaktadır.

Slayt İçeriği:
Dünya’nın İç Yapısı
Dünya’nın Katmanları
Levha Tektoniği
Kıtaların Kayma Teorisi
Konu ile ilgili çıkmış sorular

Bu Slaytla;
• Dünya’nın tektonik oluşumunu ve bu oluşum sürecinin etkilerini
• Kıta çekirdeklerini ve bunların hareketlerini öğreneceksiniz.

Dünya'nın Tektonik Oluşumu slayt
Slayt hazırlanırken yararlanılan kaynaklar: Meb Coğrafya 10 Ders Kitabı 2019
indirAşağıdaki sonraki slayt görseline tıklayarak bir sonraki konuya ait olan Jeolojik Zamanlar ve Türkiye’nin Jeolojik Oluşumu Slaytına ulaşabilirsiniz.

Sonraki Slayt

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

52 yorum

  • Çok teşekkür ederiz yorumunuz için Murat hocam. Elimizden geldiğince slaytlarımızı iyileştirmeye çalışıyoruz. Sizin yorum ve eleştirilerinizi dikkate alıyoruz. İyi akşamlar dileriz.

 1. Elinize sağlık hocam, slaytlarınız çok güzel, hem öğrenciler hem bizler için harika çalışmalar yapıyorsunuz emeğinize teşekkür ederiz.

  • Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz Alp hocam. Çalışmaların faydalı olduğunu duymak bizi mutlu ediyor. iyi çalışmalar

 2. Hocam emeğinize sağlik.Çalışmalarınızdan çok faydalanıyoruz.Cok teşekkür ederim.10.sınıf jeolojik zamanlar ve Türkiyenin jeolojik geçmişi konusunun slaytı ne zaman eklenebilir

 3. Zeynep Sultan Yıldırım -

  Sayın hocam geçen dönemden beri takipçinizim, siz muhteşem bir detaysınız. Allah sizden razı olsun, artık derslerim daha eğlenceli 🙂

  • Merhaba hocam siz nasıl bi hata verdiğini yazarsanız ona göre çözüm ararız. Akıllı tahtada mı kullanmaya çalıştınız yoksa bilgisayarda mı açılmadı?

 4. Sayın hocam o kadar güzel sunular hazırlıyorsunuz ki derslerin işlenişine gerçekten çok büyük katkınız oluyor.Emeğiniz için çok teşekkür ederiz.

 5. Hocam emekleriniz için slaytlarınız için teşekkürler iki seneden beri slaytlarınızı kullanıyorum. Ellerinize sağlık
  birde 2020-2021 yıllık planlar ne zaman hazır olacak teşekkürler

 6. hocam okyanusal levhaların uzaklaşma alanında hendekler oluşur yazmışsınız okyanus ortası sırtlar olmalı diye düşünüyorum bakabilir misiniz

  • Alparslan KILIÇ -

   COĞRAFYA EĞİTİMİ İÇİN EMEK HARCADIĞINIZ BÜTÜN ÇALIŞMALARINIZ İÇİN ÇOK ÇOK TEŞEKKÜRLER …EN İÇTEN SELAM VE SEVGİLERİMİ GÖNDERİYORUM KALIN SAĞLICAKLA…..

 7. Hazırladığınız slaytlar, sorular, diğer materyaller sayesinde derli toplu ders hazırlığı yapabiliyorum
  . Emeğinize sağlık. Mesleki anlamda ilk uğrak noktamız bu site. Başarılarınızın devamını dilerim. Sağolun varolun.

  • Merhaba Said MİRZE hocam. Yorumunuz için teşekkür ederiz. Coğrafya dersinin daha iyi öğretilmesi için elimizden geldiğince çalışıyoruz. İyi çalışmalar dileriz hocam.

 8. Teşekkür ederim slaytlarınız ve konu testleriniz için.Başarılar diliyorum…İyi çalışmalar

Cevap Yaz