Şanlıurfa’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

0

Şanlıurfa’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği Yorumu

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde illerimizin sıcaklık ve yağış grafiklerini sizler için hazırlıyoruz. Grafikler sayesinde o ilimizdeki iklim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda Şanlıurfa ilinin sıcaklık ve yağış grafiğini yorumlayacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Şanlıurfa ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. İlimizde kışları soğuk, yazları ise çok sıcak bir iklim özelliği görülmektedir. Şanlıurfa; Köppen-Trewartha iklim sınıflandırmasına göre Subtropikal kuru yaz iklimi, Akdeniz iklimi ve yarı kurak step ikliminin etkili olduğu bir şehrimizdir.

Aşağıda yer alan Şanlıurfa’nın sıcaklık ve yağış grafiğini incelediğimiz zaman haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığını; kış aylarında ise sıcaklık ortalamasının bazı aylarda 5 °C’ye yaklaştığını görüyoruz. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalaması 32 °C olan aylar görülmektedir.

Grafikteki verilere göre en yüksek ortalama sıcaklıklar 32 °C temmuz ve 31,5 °C ile ağustos aylarında gerçekleşirken, en düşük ortalama sıcaklıkların ise aralık, ocak, şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir. En düşük ortalama sıcaklık değeri 5,6 °C ile ocak aylarında görülmektedir.

Yağış grafiğimize baktığımızda haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığı; aralık, ocak ve şubat aylarında ise yağış miktarının diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. En yüksek ortalama yağış 87,5 mm ile ocak aylarında düşmektedir.

Yağışın mevsimlere göre dağılışına değinecek olursak;

  • Kış mevsiminde %51
  • İlkbahar mevsiminde %30
  • Sonbahar mevsiminde %17
  • Yaz mevsiminde %2

şeklinde bir dağılış vardır. Bu dağılışa göre Şanlıurfa’nın en yağışlı mevsimi, toplam yağışın yaklaşık %51’inin düştüğü kış iken en kurak mevsimi ise toplam yağışın sadece %2’sinin düştüğü yaz mevsimidir.


Şanlıurfa’nın Ortalama Değerleri (Ölçüm Periyodu 1929-2020)

Yıllık Ortalama Sıcaklık (°C): 18,5
Yıllık Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C): 24,4
Yıllık Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C): 12,7
Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi (saat): 8,1
Yıllık Ortalama Yağışlı Gün Sayısı: 80,6
Yıllık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (mm): 463,3


Şanlıurfa’nın Uç Değerleri (Ölçüm Periyodu 1929-2020)

En Yüksek Kar (cm) : 29 (25.01.1968)
En Düşük Sıcaklık (°C): -12,4 (09.02.1932)
En Yüksek Sıcaklık (°C): 46,8 (30.07.2000)
Günlük En Hızlı Rüzgâr (m/sn): 29 (10.12.1964)
Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı (mm): 119,5 (02.01.1960)


Şanlıurfa’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Şanlıurfa ilinin sıcaklık ve yağış değerleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız >>> www.mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz