Malatya’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

0

Malatya’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği Yorumu

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde illerimizin sıcaklık ve yağış grafiklerini sizler için hazırlıyoruz. Grafikler sayesinde o ilimizdeki iklim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda Malatya ilinin sıcaklık ve yağış grafiğini yorumlayacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Malatya ilimiz Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. İlimizde kışları soğuk, yazları ise sıcak bir iklim özelliği görülmektedir. Malatya; Köppen-Trewartha iklim sınıflandırmasına göre karasal ılıman ikliminin etkili olduğu bir şehrimizdir.

Aşağıda yer alan Malatya’nın sıcaklık ve yağış grafiğini incelediğimiz zaman haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığını; kış aylarında ise sıcaklık ortalamasının bazı aylarda 0 °C’nin altına düştüğünü görüyoruz. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalamasının bazı aylarda 25 °C’nin üzerinde olduğu görülmektedir.

Grafikteki verilere göre en yüksek ortalama sıcaklıklar 27 °C ile temmuz ve ağustos aylarında gerçekleşirken, en düşük ortalama sıcaklıkların ise aralık, ocak, şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir. En düşük ortalama sıcaklık değeri -0,3 °C ile ocak aylarında görülmektedir.

Yağış grafiğimize baktığımızda haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığı; mart, nisan ve mayıs aylarında ise yağış miktarının diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. En yüksek ortalama yağış 55 mm ile nisan aylarında düşmektedir.

Yağışın mevsimlere göre dağılışına değinecek olursak;

  • İlkbahar mevsiminde %39
  • Kış mevsiminde %32
  • Sonbahar mevsiminde %22
  • Yaz mevsiminde %7

şeklinde bir dağılış vardır. Bu dağılışa göre Malatya’nın en yağışlı mevsimi, toplam yağışın yaklaşık %39’unun düştüğü ilkbahar iken en kurak mevsimi ise toplam yağışın %7’sinin düştüğü yaz mevsimidir.


Malatya’nın Ortalama Değerleri (Ölçüm Periyodu 1929-2020)

Yıllık Ortalama Sıcaklık (°C): 13,7
Yıllık Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C): 19
Yıllık Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C): 8,4
Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi (saat): 7,7
Yıllık Ortalama Yağışlı Gün Sayısı: 92,7
Yıllık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (mm): 383,6


Malatya’nın Uç Değerleri (Ölçüm Periyodu 1929-2020)

En Yüksek Kar (cm) : 67 (20.12.1951)
En Düşük Sıcaklık (°C): -22,2 (28.12.1953)
En Yüksek Sıcaklık (°C): 42,7 (14.08.2019)
Günlük En Hızlı Rüzgar (m/sn): 38,1 (30.07.1991)
Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı (mm): 52,6 (05.04.1971)


Malatya’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Malatya ilinin sıcaklık ve yağış değerleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız >>> www.mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz