Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılış Haritası

0

Haritalar coğrafya konularının öğrenilmesinde çok önemli bir materyaldir. Herhangi bir konunun ayrıntılarının harita üzerinde gösterilmesi öğrenmeleri kalıcı hale getirmektedir. Biz de bu amaçla farklı konularda haritalar hazırlayıp herkesin faydalanması için çaba harcıyoruz. Şimdiki haritamız Türkiye’nin yıllık ortalama sıcaklık dağılış haritasıdır.

Aşağıdaki tabloda illerimizin yıllık ortalama sıcaklıklarının en yüksek ve en düşük olduğu ilk beş il gösterilmiştir. Bu veriler Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınmıştır. Veriler güncellendikçe tablodaki ve haritadaki değerler güncellenecektir.

En Yüksek Yıllık Ortalama Sıcaklıklar En Düşük Yıllık Ortalama Sıcaklıklar
Adana 19,2 °C Ardahan 3,6 °C
Mersin 19,2 °C Kars 4,7 °C
Antalya 18,8 °C Erzurum 5,7 °C
Osmaniye 18,6 °C Ağrı 6,2 °C
Şanlıurfa 18,5 °C Bayburt 7 °C

 

Ülkemizde yıllık sıcaklık ortalamalarının en yüksek olduğu yerler Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege kıyılarıdır. Bu kesimde yıllık sıcaklık ortalaması 15 °C ile 19 °C arasında değişmektedir. Örneğin yıllık sıcaklık ortalaması Mersin ve Adana’da 19,2 °C, Antaly’da 18,8 °C, Osmaniye’de 18,6 °C, Şanlıurfa’da 18,5 °C, Hatay’da 18,3 °C ve İzmir’de 17,3 °C’dir.

Enlemden etkisinden dolayı Marmara ve Karadeniz kıyılarında yıllık sıcaklık ortalaması Ege ve Akdeniz kıyılarına göre daha düşüktür. Örneğin İstanbul’un yıllık sıcaklık ortalaması 16,2 °C, Sinop’ta 14,3 °C’dir.

İç Anadolu ve Doğu Anadolu’nun büyük bir kısmında yıllık sıcaklık ortalaması kıyı kesimine göre daha düşüktür. Bu kesimde de doğuya gidildikçe yükseltiden dolayı sıcaklık düşmektedir. Örneğin Ankara’da yıllık sıcaklık ortalaması 11,9 °C iken bu değer Erzurum’da 5,7 °C, Ardahan’da ise bu değer 3,6 °C’ye kadar düşmektedir.. Buna göre ülkemizde yıllık sıcaklık ortalamasının en düşük olduğu yer yükselti ve enlemden dolayı Kuzeydoğu Anadolu (Erzurum, Kars ve Ardahan), en yüksek olduğu yer deniz etkisi ve enlemden dolayı Akdeniz kıyılarıdır. (Adana, Mersin, Antalya)

Aşağıdaki haritada yıllık ortalama sıcaklıklar renklerle gösterilmiştir. renk kırmızıya doğru yaklaştıkça sıcaklık değerleri artmaktadır. Mavi renk ve tonları ise yıllık ortalama sıcaklıkların düşük olduğu illeri göstermektedir. Haritanın lejant kısmından illerin sıcaklık değerlerini görebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Türkiye'nin Yıllık Ortalama Sıcaklık Dağılış Haritası

kaynak: mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz