Temmuz Ayı Sıcaklık Dağılış Haritası

0

Haritalar coğrafya konularının öğrenilmesinde çok önemli bir materyaldir. Herhangi bir konunun ayrıntılarının harita üzerinde gösterilmesi öğrenmeleri kalıcı hale getirmektedir. Biz de bu amaçla farklı konularda haritalar hazırlayıp herkesin faydalanması için çaba harcıyoruz. Şimdiki haritamız Türkiye’nin temmuz ayı ortalama sıcaklık dağılış haritasıdır.

Aşağıdaki tabloda illerimizin temmuz ayı ortalama sıcaklıklarının en yüksek ve en düşük olduğu ilk beş il gösterilmiştir. Bu veriler Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınmıştır. Veriler güncellendikçe tablodaki ve haritadaki değerler güncellenecektir.

Temmuz Ayı En Yüksek Ortalama Sıcaklıklar Temmuz Ayı En Düşük Ortalama Sıcaklıklar
Şanlıurfa 32 °C Ardahan 15,9 °C
Adıyaman 31 °C Kars 17,6 °C
Diyarbakır 31 °C Bayburt 18,8 °C
Siirt 30,6 °C Erzurum 19,1 °C
Batman 30,2 °C Yozgat 19,6 °C

 

 

Tabloya baktığımızda temmuz ayı ortalama sıcaklık değerinin en yüksek olduğu il 32 °C Şanlıurfa iken en düşük olduğu il ise 15,9 °C ile Ardahan’dır. En yüksek sıcaklıklara sahip ilk beş il Güneydoğu Anadolu’da yer almaktadır.

Ülkemizin neredeyse tamamına yakınında en yüksek sıcaklıklar temmuz ayında yaşanır. Bu ayda en yüksek sıcaklıklar enlem, karasallık ve güneyden gelen sıcak hava kütlesinin etkisiyle Güneydoğu Anadolu’da yaşanmaktadır. Ayrıca bu kesimdeki yükseltinin iç kesimdeki yerlere göre daha az olmasının da sıcaklığın yüksek olmasında etkisi vardır. Bu kesimde temmuz ayı sıcaklık ortalaması 30 °C’den fazladır.

Güneydoğu Anadolu bölgesi aynı zamanda ülkemizde tespit edilen en yüksek sıcaklık değerlerinin yaşandığı yerdir. Türkiye’de en yüksek sıcaklık, 1961 yılında Şırnak’ta (Cizre) 49 °C olarak kaydedilmiştir.

Ege ve Akdeniz kıyılarındaki sıcaklık ortalaması ise 27-28 °C civarındadır. Temmuz ayında ülkemizin önemli bir kısmında sıcaklık ortalaması 20° ile 25 °C arasındadır. Özellikle İç Anadolu ve Marmara bölgesinin büyük bir kısmı ile Ege ve Akdeniz’in iç kesimlerinde sıcaklık ortalaması bu değerler arasındadır.

Temmuz ayında en düşük sıcaklıklar enlem ve yükseltiden dolayı Kuzeydoğu Anadolu’da (Ardahan, Kars, Erzurum ve Bayburt ilimizde yaşanmaktadır. Bu illerimizde temmuz ayı sıcaklık ortalaması 16-19 °C arasında değişmektedir.

Temmuz ayında Doğu Anadolu’nun diğer kesimleri ile İç Anadolu ve Karadeniz kıyılarındaki sıcaklık değerleri ülkemizin güney ve batı kesimine göre daha düşüktür. Bu kesimde sıcaklık ortalamaları yaklaşık 20 °C ile 27 °C arasında değişmektedir.

Aşağıdaki haritada illerimizin temmuz ayı ortalama sıcaklıkları renklerle gösterilmiştir. Renk kırmızıya doğru yaklaştıkça sıcaklık değerleri artmaktadır. Mavi renk ve tonları temmuz ayı ortalama sıcaklıkların en düşük olduğu illeri göstermektedir. Haritanın lejant kısmından illerin sıcaklık değerlerini görebilirsiniz. İyi çalışmalar dilerim.

Türkiye'nin Temmuz Ayı Ortalama Sıcaklık Dağılış Haritası

kaynak: mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz