Buzullar içme suyu olacak

2
İnsanoğlunun doğayla olan etkileşimine bir yenisi daha ekleniyor. Teknolojinin de yardımı ile doğaya olan üstünlük artıyor. Bu proje Central Valley ve Libya’nın Yapay Nehir projelerinin bir karışımı gibi adeta.

Birleşik Arap Emirlikleri, İçme Suyu İçin Antarktika’dan Buz Dağı Taşıyacak

Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri, Antarktika’dan buz dağlarını Füceyre Limanı’na taşıyarak, ülkede içme ve sulama suyu sağlamayı hedefliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Masdar şehri merkezli Ulusal Danışma Bürosu Ltd. şirketi tarafından hazırlanan proje kapsamında, Antarktika’daki Heard Adası yakınlarından Füceyre Limanı’na dev buz kütleleri taşınacak.

75 MİLYAR LİTRE SU

Sputnik’in haberine göre taşınan buz kütleleri, sıcak havayla birlikte eriyerek limanda kurulu su tesislerini suyla dolduracak. Buz kütlelerinin her birinden ortalama 75 milyar litrelik su elde edilmesi planlanıyor. Elde edilen su hem içme suyu hem de çöllerle kaplı bölgede yeşil alan oluşturmak amacıyla sulama suyu olarak kullanılacak.

“DÜNYANIN EN TEMİZ SUYU”

Proje hakkında “Bu, dünyanın en temiz suyu” ifadelerini kullanan Ulusal Danışma Bürosu yetkilisi Abdullah Muhammed Süleyman el Şeyhi, projenin 2018 başlarında hayata geçirilmesinin planlandığını kaydetti. Projeye göre, buz dağlarının Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşınmasının ise yaklaşık 1 yılda gerçekleşebileceği hesaplanıyor.

TURİSTİK İLGİ ÇEKECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Limana getirilen büyük buz kütlelerinin erimesinin uzun süreceği, dolayısıyla da uzun süre liman kıyılarında kalacakları göz önünde bulundurularak, buz kütlelerinin turistik olarak ilgi çekeceği de düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

2 yorum

Cevap Yaz