2015 YGS Coğrafya Soru Dağılımları

0

2015 YGS Coğrafya Konu Dağılımları

YGS’nin son testi olan Sosyal Bilimler testinin Tarih dersinden sonraki ikinci dersi olan Coğrafya dersinin konularını 2015 YGS Coğrafya Konuları sayfamızda derledik. İlk olarak YGS Coğrafya testinin genel bir değerlendirmesini yapıp sonrasında konulara geçeceğiz. Bu yazımızda YGS Coğrafya testinde kaç soru çıkar,Sorulara göre konu dağılımı nasıl gerçekleşir,Coğrafya dersine nasıl çalışmalıyım? gibi sorulara cevap bulabileceksiniz. Öncelikle genel bir değerlendirme ile başlayalım.

2015 YGS Coğrafya Testi’nin Genel Özellikleri Nelerdir?

YGS Coğrafya testi, YGS Sosyal Bilimler testi içerisinde yer alan ve yaklaşık olarak 12-13 sorunun çıktığı bir testtir. Son yılları dikkate aldığımız YGS Coğrafya testinin genel güncel ve genel coğrafi bilgileri ölçme amacı taşıdığından bahsedebiliriz.
Coğrafya bölümünden YGS Sosyal Bilimler testinde 12 soru çıkıyor.

2014 COĞRAFYA SORULARI DEĞERLENDİRMESİ:

2014 YGS Coğrafya Testi için Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler “Sınav sonrasında öğrencilerimizden aldığımız bilgilere göre, Coğrafya soruları, önceki yıllarda olduğu gibi 9. ve 10. Sınıf müfredatına uygun hazırlanmıştır. Sorular, bilgi birikimi, yorum gücü gerektiren türdendir. Her sene olduğu gibi, öğrencilerimizden harita okuma becerisi de istenmiştir. Öğrencilerimizin vakit geçirmeden LYS hazırlıklarına devam etmelerini öneririm. ” ifadelerini kullanmıştır.

Ygs Coğrafya dersine çalışan adaylara tavsiyemiz; son yıllardaki güncel konulardan hazırlanan soruları dikkate alarak gündemi iyi takip etmeleri. Örneğin UNESCO’nun 2013 yılını Piri Reis’i Anma Yılı ilan etmesi olayı belirtilerek harita-ölçek ilişkisi sorulmuştu. YGS Coğrafya testinde soruların azalması adayları konuların da azaldığı görüşüne yöneltmesin çünkü soruların azalmasıyla beraber bir soruda birden çok konuyu bilme tarzında sorular ÖSYM tarafından sorulmaya başlandı. Bu sebeple 2015 YGS Coğrafya Konuları‘nı bilmek daha da önem kazanıyor.

Bu detaylı bilgilerden sonra 2015 YGS Coğrafya Konuları‘na geçebiliriz. Aşağıdaki Konular 2014 YGS’ye göre oluşturulmuş olup 2015 YGS’de çıkması en muhtemel konulardır. Soru sayıları 2014 YGS’ye aittir. Fikir vermesi amacıyla konulmuştur.

2015 YGS Coğrafya Muhtemel Konuları ve Soru Dağılımları

1- Harita Bilgisi                 1
2- Rüzgarlar                        1
3- Türkiye’nin İklimi        1
4- İç Kuvvetler                    1
5- Toprak Tipleri               1
6- Dış Kuvvetler                 1
7- Doğal Afetler                 1
8- Nüfus                               1
9- Ortak payda: Bölge      1
10- Ulaşım Yolları            1
11- Çevre ve İnsan             1
12- Coğrafya’ nın Bölümleri 1

TOPLAM 12

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

Cevap Yaz