2019 TYT Coğrafya Soruları ve Çözümleri

8

Değerli arkadaşlar yine zorlu bir sınav maratonunu daha atlatmış bulunmaktasınız. 2019 TYT Coğrafya sorularına baktığımızda genel anlamda biraz kolaylık göze çarpıyor ancak ince ayrıntılar yok değil. Özellikle yaşam sürelerine göre renklendirilen harita sorusunda harita bilgisinin ölçülmesi bir çok öğrencimizin bu soruya takılmasına neden olmuş. Bana göre 2019 TYT Coğrafya sorularının öğrencilere mesajı “Dünyayı ve yaşadığınız bölgeyi iyi tanıyın, harita bilgisine sahip olun” şeklinde olmuştur. Şimdi 2019 TYT Coğrafya sorularına bakıp çözümlerini sizinle paylaşalım.


SORU 1
Aşağıdaki grafikte Beşerî Coğrafya’nın bazı alt dalları gösterilmiştir.
2019 tyt coğrafya 1. soru
Beşeri coğrafyanın alt dallarını:
• Nüfus Coğrafyası
• Yerleşme Coğrafyası
• Kültürel Coğrafya
• Siyasi Coğrafya
• Tarihî Coğrafya
• Tarım Coğrafyası
• Sanayi Coğrafyası
• Ulaşım Coğrafyası
• Enerji Coğrafyası
• Ticaret Coğrafyası
• Turizm Coğrafyası
• Sağlık Coğrafyası
şeklinde sıralarsak
Cevap A’dır.

SORU 2
Aşağıdaki haritada bazı alanlar numaralandırılarak gösterilmiştir.
2019 tyt coğrafya 2. soru
Bu alanların hangilerinde iklime bağlı olarak benzer bitki topluluklarına rastlanır?
A) I ve II
B) I ve IV
C) II ve III
D) II ve IV
E) III ve IV
Dünya iklim ve bitki örtüsü haritasını incelediğimizde;
I. nolu yer ABD’nin batı kıyılarında yer alan Kaliforniya eyaletinin kuzeyi. Burası Akdeniz ikliminin ve maki bitki örtüsünün görüldüğü bir alandır.
II. nolu yer Ekvatorun hemen kuzeyinde Fildişi Sahili, Gana ve Togo ülkelerinin bulunduğu alan. Burası Subtropikal yani Savan iklimi ve savan bitki örtüsünün hakim olduğu alandır.
III. nolu yer Arap yarımadasının güneydoğu kısmı Umman, BAE ülkelerinin bulunduğu alan. Burası ise çöl iklimi ve çöl bitkilerinin görüldüğü alandır.
IV. nolu yer Avustralya kıtasının batı kıyılarıdır. Burada da Akdeniz iklimi ve maki bitki örtüsü hakimdir.
Cevap B’dir.

SORU 3
Bir ülkenin istatistik kurumu tarafından yayımlanan raporunda, ülke nüfusunun ortalama yaşının 17 olduğu belirtilmiştir.
Bu ülkenin nüfusuyla ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi söylenebilir?
A) Doğum oranının yüksek olduğu
B) Yaşlı nüfus oranının yüksek olduğu
C) Ölüm oranının düşük olduğu
D) Gelişmiş bir ülke olduğu
E) Eğitim seviyesinin yüksek olduğu
Ülkelerin nüfus piramitleri ya da nüfus yapıları bize bir çok çıkarım için ipucu vermektedir. Soruda verilen ülkenin yaş ortalamasının 17 olarak verilmesi ilk olarak aklımıza ülkenin dinamik bir nüfusa sahip olduğunu, doğurganlık oranının yüksek olduğunu getirecektir. Daha sonra buna bağlı olarak ülkenin gelişmemiş olduğu, eğitim seviyesinin düşük olduğu, ölüm oranlarının yüksek olduğu, yaşlı nüfus oranının düşük olduğu, işsizliğin fazla olduğu vs. sıralayabiliriz.
Cevap A’dır.

SORU 4
Birleşmiş Milletler tarafından çeşitli nüfus istatistikleri yayımlanmaktadır. Bu istatistiklerden biri de ülkelerin Doğumda Beklenen Yaşam Süreleri ile ilgili olanıdır. Bu süre çeşitli ülkelerdeki bireylerin ortalama yaşam sürelerini gösterir.

Aşağıda bir bölümü gösterilen harita, bazı ülkelerin 2020-2025 dönemi için Erkeklerde Doğumda Beklenen Yaşam Sürelerine göre renklendirilmiştir.
2019 tyt coğrafya 4. soru
Buna göre aşağıdakilerden hangisi “Erkeklerde Doğumda Beklenen Yaşam Süresi”nin 75-79 yıl olacağı tahmin edilen ülkelerden biridir?
A) Irak
B) Mısır
C) Umman
D) Suriye
E) Kuveyt

Soru basit olmakla birlikte harita bilgisi isteyen ayırt edici bir soru halini almıştır. Yaş aralıklarına göre renklendirilmiş haritamızda ülkelerin konum bilgisine sahip isek şıklardan giderek bile çözebileceğimiz bir soru. Soruda 75-79 yıl olarak verilen Sarı renkli ülke sayısı 4. Bunlardan en büyüğü ve ülkemizinde doğu sınırından komşusu olan İran zaten seçeneklerde yok. En küçük sarı ülke ise Katar’dır bu ülkede şıklarda bulunmamaktadır. Diğer sarı renkle gösterilen ülkeler ise güneyde yer alan UMMAN ve hemen kuzey komşusu Birleşik Arap Emirlikleri’dir. BAE yine şıklarda olmayan ülkedir. Şimdilik cevap ortaya çıktı.
Şıklardan giderek çözsek nasıl olurdu?
A) Irak: 65-69 yıl olarak verilen ülkemize göre daha koyu yeşil renkli.
B) Mısır: 70-74 yıl olarak verilen ülkemizle aynı renk.
D) Suriye: 70-74 yıl olarak verilen ülkemizle aynı renk.
E) Kuveyt: 70-74 yıl olarak verilen ülkemizle aynı renk.

Velhasılı bu soruda atlas ve harita bilgisine sahip olmanız gerekiyordu.
Cevap C’dir.


SORU 5
Büyük depremlerin her zaman olmasa da başka doğal afetleri tetikleyebildiği bilinmektedir.
Aşağıdaki doğal afetlerden hangisinin oluşumunda depremin böyle bir etkisi bulunmaz?
A) Heyelan
B) Tsunami
C) Çığ
D) Erozyon
E) Kaya düşmesi
Kayaçların ayrışması ile oluşmuş toprak örtüsünün yağmur ve kar sularının yüzeysel akışıyla (seyelan); yağmur damlaları, akarsu veya rüzgârın etkisiyle aşınıp süpürülmesine erozyon adı verilir. Erozyon çok yavaş gerçekleşen, gözlenmesi zor ve doğrudan ölüme sebep olmayan bir doğa olayıdır. Depremlerin Erozyonu tetiklemesi söz konusu değildir.
Bu nedenle Cevap D’dir.

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

8 yorum

  1. 2. soruyu sanırsam bu 3 yada 4. soruşları. Akdeniz iklimi, maki yada bitki özellikleri adı altında çevirip duruyorlar.
    5. soru kolay bir soru idi. aynı şekilde 3. soruda 1 ise orta kolay diyebiliriz.
    4. soru zor soruydu ve ülkeler coğrafyası görmeyen öğrencilere ülkeler soruluyor müfredatta bu ülkelerden hangisini anlatıyoruz? dersim erken bitince hem il hem ülke soruyorum tahtaya kaldırıp ama bu ülkeler pek sorulmuyor

    • Söylediklerinize aynen katılıyorum Murat hocam. iklim sorusu zaten vazgeçilmez soru tipidir. 4 soru ile ilgili ÖSYM tüm sınavlarında ülkemizden ve dünyadan son yıllarda sürekli harita soruları soruyor. Bu yıl öğrencilerimize bol bol harita etkinlikleri hazırlayacağız umarız faydası olur.

  2. Hocam ellerinize sağlık slaytlarınız sorularınız harika fazlaca faydalanıyorum emeğinize sağlık

Cevap Yaz