Osmaniye’nin Sıcaklık ve Yağış Grafiği

0

Osmaniye’nin Sıcaklık ve Yağış Grafiği Yorumu

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde illerimizin sıcaklık ve yağış grafiklerini sizler için hazırlıyoruz. Grafikler sayesinde o ilimizdeki iklim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda Osmaniye ilinin sıcaklık ve yağış grafiğini yorumlayacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Osmaniye ilimiz Akdeniz Bölgesi’nde yer alır. İlimizde kışları serin, yazları ise çok sıcak bir iklim özelliği görülmektedir. Osmaniye; Köppen-Trewartha iklim sınıflandırmasına göre Subtropikal kuru yaz iklimi, Akdeniz ikliminin etkili olduğu bir şehrimizdir.

Aşağıda yer alan Osmaniye’nin sıcaklık ve yağış grafiğini incelediğimiz zaman temmuz ve ağustos aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığını; kış aylarında ise sıcaklık ortalamasının 8 °C’nin üstünde olduğunu görüyoruz. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalamasının  bazı aylarda 28 °C’yi geçtiği görülmektedir.

Grafikteki verilere göre en yüksek ortalama sıcaklıklar 28,5 °C ağustos ve 27,9 °C ile temmuz aylarında gerçekleşirken, en düşük ortalama sıcaklıkların ise aralık, ocak, şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir. En düşük ortalama sıcaklık değeri 8,7 °C ile ocak aylarında görülmektedir.

Yağış grafiğimize baktığımızda temmuz ve ağustos aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığı; ocak, şubat ve mart aylarında ise yağış miktarının diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. En yüksek ortalama yağış 120,2 mm ile mart aylarında düşmektedir.

Yağışın mevsimlere göre dağılışına değinecek olursak;

  • Kış mevsiminde %36
  • İlkbahar mevsiminde %33
  • Sonbahar mevsiminde %23
  • Yaz mevsiminde %8

şeklinde bir dağılış vardır. Bu dağılışa göre Osmaniye’nin en yağışlı mevsimi, toplam yağışın yaklaşık %36’sının düştüğü kış iken en kurak mevsimi ise toplam yağışın %8’inin düştüğü yaz mevsimidir.


Osmaniye’nin Ortalama Değerleri (Ölçüm Periyodu 1987-2020)

Yıllık Ortalama Sıcaklık (°C): 18,6
Yıllık Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C): 24,9
Yıllık Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C): 12,7
Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi (saat): 5,6
Yıllık Ortalama Yağışlı Gün Sayısı: 83,3
Yıllık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (mm): 849,9


Osmaniye’nin Uç Değerleri (Ölçüm Periyodu 1987-2020)

En Yüksek Kar (cm) : ***
En Düşük Sıcaklık (°C): -8,5 (04.01.1989)
En Yüksek Sıcaklık (°C): 45 (03.09.2020)
Günlük En Hızlı Rüzgâr (m/sn): 43,7 (25.10.2008)
Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı (mm): 154,3 (24.11.2008)


Osmaniye’nin Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Osmaniye ilinin sıcaklık ve yağış değerleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız >>> www.mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz