Gaziantep’in Sıcaklık ve Yağış Grafiği

0

Gaziantep’in Sıcaklık ve Yağış Grafiği Yorumu

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde illerimizin sıcaklık ve yağış grafiklerini sizler için hazırlıyoruz. Grafikler sayesinde o ilimizdeki iklim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda Gaziantep ilinin sıcaklık ve yağış grafiğini yorumlayacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Gaziantep ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. İlimizde kışları çok soğuk, yazları ise çok sıcak bir iklim özelliği görülmektedir. Gaziantep; Köppen-Trewartha iklim sınıflandırmasına göre denizsel ılıman iklim ve  Subtropikal kuru yaz iklimi, Akdeniz ikliminin etkili olduğu bir şehrimizdir.

Aşağıda yer alan Gaziantep’in sıcaklık ve yağış grafiğini incelediğimiz zaman haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığını; kış aylarında ise sıcaklık ortalamasının bazı aylarda 5 °C’nin altına düştüğünü görüyoruz. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalaması 28 °C’yi bulan aylar bulunmaktadır.

Grafikteki verilere göre en yüksek ortalama sıcaklıklar 28 °C temmuz ve 27,8 ile ağustos aylarında gerçekleşirken, en düşük ortalama sıcaklıkların ise aralık, ocak, şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir. En düşük ortalama sıcaklık değeri 3,1 °C ile ocak aylarında görülmektedir.

Yağış grafiğimize baktığımızda haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığı; aralık, ocak ve şubat aylarında ise yağış miktarının diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. En yüksek ortalama yağış 102,6 mm ile ocak aylarında düşmektedir.

Yağışın mevsimlere göre dağılışına değinecek olursak;

  • Kış mevsiminde %50
  • İlkbahar mevsiminde %28
  • Sonbahar mevsiminde %19
  • Yaz mevsiminde %3

şeklinde bir dağılış vardır. Bu dağılışa göre Gaziantep’in en yağışlı mevsimi, toplam yağışın yaklaşık %50’sinin düştüğü kış iken en kurak mevsimi ise toplam yağışın sadece %3’ünün düştüğü yaz mevsimidir.


Gaziantep’in Ortalama Değerleri (Ölçüm Periyodu 1940-2020)

Yıllık Ortalama Sıcaklık (°C): 15,2
Yıllık Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C): 21,6
Yıllık Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C): 9,4
Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi (saat): 7,1
Yıllık Ortalama Yağışlı Gün Sayısı: 92,2
Yıllık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (mm): 568,3


Gaziantep’in Uç Değerleri (Ölçüm Periyodu 1940-2020)

En Yüksek Kar (cm) : 100 (08.02.1968)
En Düşük Sıcaklık (°C): -17,5 (15.01.1950)
En Yüksek Sıcaklık (°C): 44 (29.07.2000)
Günlük En Hızlı Rüzgar (m/sn): 32,1 (02.02.1968)
Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı (mm): 73,6 (10.02.1953)


Gaziantep’in Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Gaziantep ilinin sıcaklık ve yağış değerleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız >>> www.mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz