Çankırı’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

0

Çankırı’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği Yorumu

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde illerimizin sıcaklık ve yağış grafiklerini sizler için hazırlıyoruz. Grafikler sayesinde o ilimizdeki iklim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda Çankırı ilinin sıcaklık ve yağış grafiğini yorumlayacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Çankırı ilimiz İç Anadolu bölgemizde yer alır. İlimizde kışları soğuk, yazları ise sıcak bir iklim özelliği görülmektedir. Çankırı; Köppen-Trewartha iklim sınıflandırmasına göre Karasal ılıman iklimin etkili olduğu bir şehrimizdir.

Aşağıda yer alan Çankırı’nın sıcaklık ve yağış grafiğini incelediğimiz zaman temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığını; kış aylarında ise sıcaklık ortalamasının bazı aylarda 0 °C’nin altına düştüğünü görüyoruz. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalamasının 20°C’nin üzerinde olduğu aylar bulunmaktadır.

Grafikteki verilere göre en yüksek ortalama sıcaklıklar 23 °C ile temmuz ve 22,8 °C ile ağustos aylarında gerçekleşirken, en düşük ortalama sıcaklıkların ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir. En düşük ortalama sıcaklık değeri -0,5 °C ile ocak aylarında görülmektedir.

Yağış grafiğimize baktığımızda temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığı; aralık, ocak, nisan, mayıs ve haziran aylarında ise yağış miktarının diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. En yüksek ortalama yağış 58,1 mm ile mayıs aylarında düşmektedir.

Yağışın mevsimlere göre dağılışına değinecek olursak;

  • İlkbahar mevsiminde %34
  • Kış mevsiminde %30
  • Yaz mevsiminde %19
  • Sonbahar mevsiminde %17

şeklinde bir dağılış vardır. Bu dağılışa göre Çankırı’nın en yağışlı mevsimi, toplam yağışın yaklaşık üçte birinin düştüğü İlkbahar iken en kurak mevsimi ise toplam yağışın %17’sinin düştüğü Sonbahar mevsimidir.


Çankırı’nın Ortalama Değerleri (Ölçüm Periyodu 1929-2020)
Ortalama Sıcaklık (°C): 11,3
Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C): 18,1
Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C): 5
Ortalama Güneşlenme Süresi (saat): 6,3
Ortalama Yağışlı Gün Sayısı: 112
Aylık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (mm): 416,8


Çankırı’nın Uç Değerleri (Ölçüm Periyodu 1929-2020)
En Yüksek Kar (cm) : 92 (03.12.1948)
En Düşük Sıcaklık (°C): -25 (25.01.1950)
En Yüksek Sıcaklık (°C): 42,4 (30.07.2000)
Günlük En Hızlı Rüzgar (m/sn): 42 (12.03.1968)
Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı (mm): 73,7 (12.08.2011)


Çankırı’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Çankırı ilinin sıcaklık ve yağış değerleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız >>> www.mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz