Türkiye’nin En Yüksek Dağları

3

Türkiye’nin En Yüksek Dağları

Ülkemizde dağlar geniş yer kaplar ve dağlarımızın yükseltisi fazladır. Dağlar, kuzey ve güneyde genellikle sıra dağlar hâlinde uzanır ve Doğu Anadolu’da birbirine yaklaşarak yükseltileri artar. Ülkemizdeki dağların büyük kısmı kıvrım dağlarıdır. Kıvrım dağları genellikle sıradağlar şeklinde uzanır. Ülkemizde kırılma ve volkanizmayla oluşmuş dağlar da vardır. Kırılma ile oluşmuş dağlar Batı Anadolu’da yer alır. Volkanik dağlar ise İç ve Doğu Anadolu’da geniş yer kaplar.

Ülkemiz ortalama 1132 metrelik bir yükseltiye sahiptir. Topoğrafyanın oldukça engebeli olduğu ülkemizde yükselti, genel olarak kıyılardan iç kesimlere ve batıdan doğuya doğru artar. Bu yükseltilerin içinde en uç değerlere sahip olan 9 dağımızı harita genel komutanlığından alınan verilere göre sıralayarak bir grafik oluşturduk. İşte Türkiye’nin en yüksek dağları sıralaması.

Türkiye'nin En Yüksek Dağları

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

3 yorum

  1. Lütfen bu yüksek dağkarın nerede olduğunu haritada gösterin ben bir 4.sınıfım ve ödevimde lazım şu anda tabletimden yazıyorum lütfen hemen harita üzerinde gösterin veya bu siteden çıkacağım

Cevap Yaz