Bitlis’in Sıcaklık ve Yağış Grafiği

0

Bitlis’in Sıcaklık ve Yağış Grafiği Yorumu

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde illerimizin sıcaklık ve yağış grafiklerini sizler için hazırlıyoruz. Grafikler sayesinde o ilimizdeki iklim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda Bitlis ilinin sıcaklık ve yağış grafiğini yorumlayacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Bitlis ilimiz Doğu Anadolu bölgemizde yer alır. İlimizde kışları çok soğuk, yazları ise serin bir iklim özelliği görülmektedir. Bitlis; Köppen-Trewartha iklim sınıflandırmasına göre Karasal ılıman iklimin etkili olduğu bir şehrimizdir.

Aşağıda yer alan Bitlis’in sıcaklık ve yağış grafiğini incelediğimiz zaman haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığını ve sıcaklığın yükseldiğini; kış aylarında sıcaklık ortalamasının 0 °C’nin altına düştüğünü görüyoruz. Bu durum kar yağışlarının artmasına neden olmaktadır. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalamasının bazı aylarda 23 °C’ye yaklaştığı görülmektedir.

Grafikteki verilere göre en yüksek sıcaklıklar 22,8 °C ile ağustos ve 22,6 °C ile temmuz aylarında gerçekleşirken, en düşük sıcaklıkların ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir. En düşük ortalama sıcaklık değeri -4,7 °C ile ocak aylarında görülmektedir.

Yağış grafiğimize baktığımızda haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının en düşük seviyelere indiği; ocak, mart ve nisan aylarında ise yağış miktarının diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. En yüksek ortalama yağış 170 mm ile mart aylarında düşmektedir.

Yağışın mevsimlere göre dağılışına değinecek olursak;

  • İlkbahar mevsiminde %39
  • Kış mevsiminde %38
  • Sonbahar mevsiminde %20
  • Yaz mevsiminde %3

şeklinde bir dağılış vardır. Bu dağılışa göre Bitlis’in en yağışlı mevsimi, toplam yağışın %39’unun düştüğü ilkbahar iken onu %38 ile kış mevsimi takip etmektedir. En kurak mevsimi ise toplam yağışın sadece %3’ünün düştüğü Yaz mevsimidir.


Bitlis’in Ortalama Değerleri (Ölçüm Periyodu 1959-2020)
Ortalama Sıcaklık (°C): 9
Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C): 14
Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C): 3,9
Ortalama Güneşlenme Süresi (saat): 6
Ortalama Yağışlı Gün Sayısı: 108
Aylık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (mm): 1046,6


Bitlis’in Uç Değerleri (Ölçüm Periyodu 1959-2020)
En Yüksek Kar (cm) : 250   (05.03.2012)
En Düşük Sıcaklık (°C): -24,1   (28.01.2016)
En Yüksek Sıcaklık (°C): 34,3   (21.07.2019)
Günlük En Hızlı Rüzgar (m/sn): 29,3   (24.03.2018)
Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı (mm): 94,6   (29.10.2016)

 

Bitlis'in Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Bitlis ilinin sıcaklık ve yağış değerleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız >>>  www.mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz