Batman’ın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

0

Batman’ın Sıcaklık ve Yağış Grafiği Yorumu

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde illerimizin sıcaklık ve yağış grafiklerini sizler için hazırlıyoruz. Grafikler sayesinde o ilimizdeki iklim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda Batman ilinin sıcaklık ve yağış grafiğini yorumlayacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Batman ilimiz Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. İlimizde kışları soğuk, yazları ise çok sıcak bir iklim özelliği görülmektedir. Batman; Köppen-Trewartha iklim sınıflandırmasına göre Subtropikal kuru yaz iklimi, Akdeniz ikliminin etkili olduğu bir şehrimizdir.

Aşağıda yer alan Batman’ın sıcaklık ve yağış grafiğini incelediğimiz zaman haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığını; kış aylarında ise sıcaklık ortalamasının bazı aylarda 3 °C’nin altına düştüğünü görüyoruz. Yaz aylarında ise sıcaklık ortalaması bazı aylarda 30 °C’nin üzerine çıktığı görülmektedir.

Grafikteki verilere göre en yüksek ortalama sıcaklıklar 30,2 °C temmuz ve 29,5 °C ile ağustos aylarında gerçekleşirken, en düşük ortalama sıcaklıkların ise aralık, ocak, şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir. En düşük ortalama sıcaklık değeri 2,5 °C ile ocak aylarında görülmektedir.

Yağış grafiğimize baktığımızda haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının diğer aylara göre azaldığı; aralık, ocak ve şubat aylarında ise yağış miktarının diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. En yüksek ortalama yağış 64 mm ile aralık aylarında düşmektedir.

Yağışın mevsimlere göre dağılışına değinecek olursak;

  • Kış mevsiminde %39
  • İlkbahar mevsiminde %40
  • Sonbahar mevsiminde %19
  • Yaz mevsiminde %2

şeklinde bir dağılış vardır. Bu dağılışa göre Batman’ın en yağışlı mevsimi, toplam yağışın yaklaşık %39’unun düştüğü kış iken en kurak mevsimi ise toplam yağışın sadece %2’sinin düştüğü yaz mevsimidir.


Batman’ın Ortalama Değerleri (Ölçüm Periyodu 1959-2020)

Yıllık Ortalama Sıcaklık (°C): 15,9
Yıllık Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C): 23,8
Yıllık Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C): 8,9
Günlük Ortalama Güneşlenme Süresi (saat): 7,5
Yıllık Ortalama Yağışlı Gün Sayısı: 88,2
Yıllık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (mm): 495,2


Batman’ın Uç Değerleri (Ölçüm Periyodu 1959-2020)

En Yüksek Kar (cm) : 32 (08.02.1972)
En Düşük Sıcaklık (°C): -24 (01.01.2007)
En Yüksek Sıcaklık (°C): 48,8 (10.07.1962)
Günlük En Hızlı Rüzgâr (m/sn): 40,1 (18.01.2009)
Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı (mm): 69,2 (01.04.1999)


Batman’ın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Batman ilinin sıcaklık ve yağış değerleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız >>> www.mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz