Amasya’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

0

Amasya’nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği Yorumu

Coğrafya Hocası aile olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Bu serimizde illerimizin sıcaklık ve yağış grafiklerini sizler için hazırlıyoruz. Grafikler sayesinde o ilimizdeki iklim hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Bu sayfamızda Amasya ilinin sıcaklık ve yağış grafiğini yorumlayacağız. İyi çalışmalar dilerim.

Amasya ilimiz Karadeniz bölgemizde yer alır. İlimizde kışları soğuk, yazları ise çok sıcak olmayan bir iklim özelliği görülmektedir. Amasya; Köppen-Trewartha iklim sınıflandırmasına göre karasal ve denizel iklimin etkili olduğu bir şehrimizdir.

Aşağıda yer alan Amasya’nın sıcaklık ve yağış grafiğini incelediğimiz zaman temmuz, ağustos ve eylül aylarında yağış miktarının azaldığını ve sıcaklığın yükseldiğini, kış aylarının ise soğuk ve yağışlı geçtiğini görüyoruz. Yaz aylarının birçok ilimize göre daha serin geçtiğini söyleyebiliriz.

Grafikteki verilere göre en yüksek sıcaklıklar 23,8 °C ile Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleşirken, en düşük sıcaklıkların ise Aralık, Ocak ve Şubat aylarında gerçekleştiği görülmektedir. En düşük ortalama sıcaklık değeri 2,5 °C ile ocak aylarında görülmektedir.

Yağış grafiğimize baktığımızda Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yağış miktarının en düşük seviyeye geldiği, Nisan, Mayıs ve Aralık aylarında ise yağış miktarının diğer aylara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. En yüksek ortalama yağış 55,4 mm ile Aralık aylarında düşmektedir.

Yağışın mevsimlere göre dağılışına değinecek olursak;

  • İlkbahar mevsiminde %34
  • Kış mevsiminde %31
  • Sonbahar mevsiminde %21
  • Yaz mevsiminde %14

şeklinde bir dağılış vardır. Bu dağılışa göre Amasya’nın en yağışlı mevsimi, toplam yağışın üçte birinin düştüğü İlkbahar iken en kurak mevsimi Yaz mevsimidir.


Amasya’nın Ortalama Değerleri ( Ölçüm Periyodu 1961 – 2020)
Ortalama Sıcaklık (°C): 13,6
Ortalama En Yüksek Sıcaklık (°C): 20
Ortalama En Düşük Sıcaklık (°C): 8
Ortalama Güneşlenme Süresi (saat): 5,7
Ortalama Yağışlı Gün Sayısı: 111,7
Aylık Toplam Yağış Miktarı Ortalaması (mm): 460,8


Amasya’nın Uç Değerleri ( Ölçüm Periyodu 1961 – 2020)
En Yüksek Kar (cm) : 35 (24.02.1983)
En Düşük Sıcaklık (°C): -21 (15.01.2008)
En Yüksek Sıcaklık (°C): 45 (30.07.2000)
Günlük En Hızlı Rüzgar (m/sn): 36   (24.09.1996)
Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı (mm): 60,9 (03.07.1981)


Amasya'nın Sıcaklık ve Yağış Grafiği

Amasya ilinin sıcaklık ve yağış değerleri Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınmıştır.
Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız…   >>>  www.mgm.gov.tr

Yazar Hakkında

Cevap Yaz