Haritalarda Bulunması Gereken Unsurlar

0

Harita Nedir?

Yeryüzünün tamamının ya da bir bölümünün kuş bakışı görünüşünün belli bir oranda küçültülerek düzlem üzerine aktarılmasına harita denir. Harita bilimine kartografya adı verilir.
Haritalar, coğrafyanın temel ilkelerinden olan dağılış ilkesinin sonucunda daha da önem kazanmıştır. Haritalar; yaşadığımız bölgeyi, farklı yöreleri, ülkeleri ve dünyayı tanımamıza ve bu yerler hakkında bilgi edinmemize imkân tanıyan en temel araçlardandır. Hayatımızda hemen hemen her konuda haritalardan yararlanmak mümkündür. Örneğin hastalıkların dağılışında, yol, köprü ve tünel yapımında, saldırı ve tehditlerin önlenmesine yönelik tedbirlerin alınmasında, nüfus ve göç hareketlerinin etkilerinin araştırılmasında haritalardan yararlanılabilmektedir. Bunun yanında hava durumu hakkında bilgi veren meteoroloji haritaları günlük yaşantımızı düzenlememize yardımcı olur. Yolculuklarda yanımızda bulunan ulaşım haritaları bize büyük kolaylık sağlar. Bir ülke ya da bölgeye yapacağımız gezilerde yanımızda bir gezi haritasının bulunması, o ülke ya da bölgenin turistik yerlerini rehber olmaksızın gezebilmemize imkân sağlar. Kısacası haritalar, yaşamın her alanında bizlere yardımcı olmaktadır.

Bir çizimin harita olarak değerlendirilebilmesi için,
• Kuşbakışı çizilmesi
• Ölçeğinin bulunması
• Düzlem üzerine aktarılmış olması gerekmektedir.

Kroki nedir?

UYARI!
Tüm haritalardan yararlanılarak;
— Yön bulunur.
— Konum belirlenir.
— izdüşüm alan hesaplanır.
— Kuşuçuşu uzunluk hesaplanabilir.
Yalnızca topoğrafya ve fiziki haritalardan yararlanılarak profil ve kesit çizilebilir.

Haritada bulunması gerekenler unsurlar ise;

• Konu ile ilişkili sade bir başlık
• Ölçek
• Coğrafi koordinatlar
• Yön oku
• Açıklamalar (lejant) dır.

* Başlık: Haritanın kullanım amacını belirtmeli, haritayı tanıtmaya yeterli, açık ve kısa olmalıdır.
* Ölçek: Haritanın kullanım amacına göre belirlenmelidir.
* Coğrafi Koordinatlar: Haritası yapılacak alanın öncelikle enlem ve boylamları belirlenir. Çünkü haritanın ölçeği, bu alanın genişliğine ve kullanım amacına göre belirlenir.
* Yön Oku: Haritalarda yönün belirlenebilmesi için kullanılır. (Coğrafi koordinatların olduğu haritalarda yön oku kullanılmayabilir.)
* Lejant: Haritada kullanılan özel işaretlerin ne anlama geldiğini gösteren bölümdür. Her haritanın kullanım amacına göre farklı işaretler kullanılır.

Harita-unsurlari

Haritalarda Bulunması Gereken Unsurlar Ders Notu PDF İçin Tıklayın.

Yazar Hakkında

Coğrafya hayata bakış açım, hayat felsefem..

Cevap Yaz